Powiatowy Urząd Pracy w Kolbuszowej rozpoczyna realizację projektu współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój: „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie kolbuszowskim (V)".
Projekt realizowany jest w ramach Osi Priorytetowej I, Działania 1.1 „Wsparcie osób młodych pozostających bez pracy na regionalnym rynku pracy- projekty pozakonkursowe", Poddziałanie 1.1.1 „Wsparcie udzielane z Europejskiego Funduszu Społecznego".
Okres realizacji projektu: 01.01.2020r.- 31.12.2022r.
Całkowita wartość projektu: 6.266.699,33zł
Cel projektu: Głównym celem projektu jest zwiększenie możliwości zatrudnienia osób młodych do 29 roku życia pozostających bez pracy oraz zwalczanie negatywnego wpływu wystąpienia COVID-19 w powiecie kolbuszowskim.
Uczestnicy projektu to osoby bezrobotne zarejestrowane w PUP w Kolbuszowej w wieku 18-29 lat, które nie pracują, z czego 60% będzie stanowić tzw. młodzież NEET, tj. osoby, które nie kształcą się w trybie stacjonarnym, nie szkolą się oraz w okresie 4 tygodni przed przystąpieniem do projektu nie brały udziału w szkoleniu finansowanym ze środków publicznych, a co najmniej 20% będą stanowić osoby w szcególnej sytuacji na rynku pracy, tj. osoby długotrwale bezrobotne, osoby o niskich kwalifikacjach oraz osoby niepełnosprawne. Wsparciem w ramach projektu zostanie objętych 413 osób bezrobotnych w szczególności osoby niepełnosprawne oraz osoby długotrwale bezrobotne. W ramach projektu zapewniona zostanie możliwość skorzystania ze wsparcia byłym uczestnikom projektów z zakresu włączenia społecznego realizowanych w ramach celu tematycznego 9 w RPO. PUP w Kolbuszowej będzie współpracował w tym zakresie z działającymi na obszarze realizacji projektu instytucjami pomocy i integracji społecznej. Ponadto grupę docelową będą stanowić osoby pracujące objęte wsparciem w ramach instrumentów dofinansowania celem zwalczania negatywnego wpływu wystąpienia COVID-19 w powiecie kolbuszowskim.
W ramach projektu realizowane są następujące usługi i instrumenty rynku pracy:
1) Pośrednictwo pracy poprzedzone Indywidualnym Planem Działania,
2) Staże ,
3) Jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej,
4) Bony szkoleniowe,
5) Bony na zasiedlenie,
6) Prace interwencyjne,
7) Wyposażenie lub doposażenie stanowisk pracy,
8) Instrumenty dofinansowania.
Rekrutacja:
Zgłoszenia do projektu dokonuje się poprzez kontakt z pracownikami merytorycznymi zajmującymi się daną formą wsparcia lub poprzez kontakt z doradcą klienta przez cały okres realizacji projektu.
Aktualnie prowadzone nabory:
Bony na zasiedlenie- https://kolbuszowa.praca.gov.pl/-/16872011-nabor-wnioskow-o-przyznanie-bonu-na-zasiedlenie
Prace interwencyjne- https://kolbuszowa.praca.gov.pl/-/17014474-nabor-wnioskow-o-organizacje-prac-interwencyjnych
Wyposażenie lub doposażenie stanowisk pracy- https://kolbuszowa.praca.gov.pl/-/17246012-nabor-wnioskow-o-refundacje-kosztow-wyposazenia-lub-doposazenia-stanowiska-pracy
Dotacja na rozpoczęcie działlności gospodaczej- https://kolbuszowa.praca.gov.pl/-/17246021-nabor-wnioskow-o-dofinansowanie-podjecia-dzialalnosci-gospodarczej
Staż- https://kolbuszowa.praca.gov.pl/-/17283859-nabor-wnioskow-o-zawarcie-umowy-o-zorganizowanie-stazu
Bony szkoleniowe- nabór
Zakładane rezultaty projektu:
- podjęcie zatrudnienia przez 44 % osób w najtrudniejszej sytuacji (osoby z niepełnosprawnościami, osoby długotrwale bezrobotne, osoby z niskimi kwalifikacjami (po poziomu ISCED 3), imigranci, reemigranci),
- podjęcie zatrudnienia przez 59,5 % osób pozostałych, nie należących do ww. grup
Regulamin rekrutacji zawiera:
- podstawowe informacje (tj. rodzaje wsparcia, liczbę uczestników, okres realizacji projektu)
- kryteria uczestnictwa w projekcie,
- opis rekrutacji uczestnictwa w projekcie,
- prawa i obowiązki uczestników,
- zakładane rezultaty i efektywność.