Ogłoszenie o II naborze wniosków w ramach środków rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS)

Print Drukuj

Powiatowy Urząd Pracy w Kolbuszowej, na podstawie § 2 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014 r. ogłasza II nabór wniosków o przyznanie środków z rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy w ramach priorytetów ustalonych przez Radę Rynku Pracy na 2024 r.

Termin składania wniosków: 29.08.2024 r.
 Formy składania wniosku:

  • forma papierowa – wniosek wraz z załącznikami należy złożyć w Powiatowym Urzędu Pracy w Kolbuszowej, ul. Piłsudskiego 59A,
    36-100 Kolbuszowa – pok. Nr 14 (I piętro) w godz. od 07:30 do 15:30, lub przesłać na adres: Powiatowy Urząd Pracy w Kolbuszowej,
    ul. Piłsudskiego 59A, 36-100 Kolbuszowa (decyduje data nadania w placówce pocztowej),
  • forma elektroniczna – w godz. od 07:30 do 15:30, wniosek wraz z załącznikami przed przesłaniem do Powiatowego Urzędu Pracy w Kolbuszowej należy opatrzyć podpisem kwalifikowanym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym.

 

Formularz wniosku należy złożyć na obowiązującym druku (bez modyfikacji formularza).

Rozpatrzeniu nie będą podlegały:

  1. Wnioski nadesłane do Urzędu faksem.
  2. Wnioski nadesłane do Urzędu pocztą elektroniczną, w przypadku gdy nie zostaną opatrzone podpisem kwalifikowanym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym.
  3. Wnioski złożone poza terminem naboru.
Uwaga!  Kwota środków KFS, jaka może zostać przeznaczona na realizację zadań w zakresie priorytetów wydatkowania środków rezerwy KFS na 2024 r. wynosi 29 120,00 zł (słownie: dwadzieścia dziewięć tysięcy sto dwadzieścia złotych 00/100).
 

Zgodnie z ustalonymi priorytetami przez Radę Rynku Pracy w 2024 r., środki rezerwy KFS przeznacza się na:

PRIORYTET A - Wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładów Aktywności Zawodowej, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych oraz pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego wskazanych na liście/rejestrze przedsiębiorstw społecznych prowadzonym przez MRiPS.
Podmioty uprawnione do korzystania z środków w ramach tego priorytetu to:

  1. CIS i KIS to jednostki prowadzone przez JST, organizacje pozarządowe, podmioty kościelne lub spółdzielnie socjalne osób prawnych. Centra i Kluby Integracji Społecznej zatrudniają kadrę odpowiedzialną za reintegrację społeczną i zawodową uczestników.
  2. WTZ mogą być tworzone, przez fundacje, stowarzyszenia i inne podmioty. Działają one w celu rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych. Podmiot prowadzący WTZ zawiera z samorządem powiatu umowę regulującą między innymi warunki i wysokość dofinansowania kosztów utworzenia i działalności warsztatu ze środków PFRON.
  3. Zakłady aktywności zawodowej - to podmioty, które mogą być tworzone przez gminę, powiat oraz fundację, stowarzyszenie lub inną organizację społeczną, decyzję o przyznaniu statusu zakładu aktywności zawodowej wydaje wojewoda.
  4. Przedsiębiorstwa społeczne wpisane na listę przedsiębiorstw społecznych prowadzoną przez MRiPS - lista ta jest dostępna pod adresem http://www.bazaps.ekonomiaspoleczna.gov.pl/  w formie interaktywnej bazy danych.
  5. Spółdzielnie socjalne - to podmioty wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego, na tej podstawie można zweryfikować ich formę prawną. Niektóre spółdzielnie socjalne mogą uzyskać status przedsiębiorstwa społecznego. W takiej sytuacji ich uprawnienia do skorzystania ze wsparciaw ramach tego priorytetu można potwierdzić na podstawie listy przedsiębiorstw społecznych, o której mowa powyżej.

Pracodawcy zamierzający skorzystać z tego priorytetu powinni wykazać, że współfinansowane ze środków KFS działania zmierzające do podniesienia kompetencji pracowników związane są z ich zadaniami realizowanymi w CIS, KIS, WTZ, ZAZ, przedsiębiorstwie społecznym lub spółdzielni socjalnej. Wnioskodawca powinien do wniosku dołączyć oświadczenie, że osoba wskazana we wniosku spełnia warunki dostępu do priorytetu.

PRIORYTET B - Wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.
Wnioskodawca składający wniosek o środki w ramach powyższego priorytetu powinien udowodnić posiadanie przez kandydata na szkolenie orzeczenia o niepełnosprawności, tj. przedstawić oświadczenie o posiadaniu takiego orzeczenia. W uzasadnieniu szkolenia/kursu, należy wykazać potrzebę nabycia umiejętności.

PRIORYTET C - Wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej.
 
Priorytet ten promuje działania wobec osób pracujących w warunkach niszczących zdrowie i w szczególności powinien objąć osoby, które nie mają prawa do emerytury pomostowej. Wykaz prac w szczególnych warunkach stanowi załącznik nr 1, a prac o szczególnym charakterze - załącznik nr 2 do ustawy z dnia 19 grudnia 2008 roku o emeryturach pomostowych (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 164 z późn. zm.)
 
PRIORYTET D - Wsparcie kształcenia ustawicznego w obszarach/branżach kluczowych dla rozwoju powiatu/województwa wskazanych w dokumentach strategicznych/planach rozwoju.
 
Składając wniosek o dofinansowanie z KFS w ramach tego priorytetu, pracodawca powinien wskazać kształcenie, które będzie dotyczyć obszaru/branży kluczowej dla rozwoju powiatu kolbuszowskiego określonej w Strategii Rozwoju Ponadlokalnego dla Partnerstwa Kolbuszowskiego na lata  2022 – 2030 dostępnej pod adresem: https://www.powiat.kolbuszowski.pl/strategia-powiatu/
Warunkiem dostępu do priorytetu jest posiadanie jako przeważającego (wg stanu na 1 stycznia 2024 roku) odpowiedniego kodu PKD zgodnego z obranym obszarem lub branżą kluczową dla rozwoju powiatu oraz wskazanie wiarygodnego uzasadnienia potrzeby kształcenia ustawicznego.

Przy rozpatrywaniu wniosku uwzględnia się:
  1. Zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków rezerwy KFS na dany rok;
  2. Zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
  3. Koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
  4. Posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
  5. W przypadku kursów - posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie, którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
  6. Plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
  7. Wysokość limitu środków rezerwy KFS pozostającego w dyspozycji tut. Urzędu.
Środki będą przyznawane zgodnie z Zasadami przyznawania Pracodawcy środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) przez Powiatowy Urząd Pracy w Kolbuszowej w 2024 r. dostępnymi na stronie internetowej Urzędu kolbuszowa.praca.gov.pl

W razie pytań prosimy o kontakt osobisty - Powiatowy Urząd Pracy w Kolbuszowej, ul. Piłsudskiego 59A - pok. nr 3 lub telefonicznie pod nr tel. 17 2272 926, 17 2271 790 wew. 259, tel. kom. 609 484 132.

Formularz wniosku wraz z załącznikami dostępny jest w siedzibie Urzędu (pok. nr 3) oraz na stronie internetowej: kolbuszowa.praca.gov.pl w zakładce Dokumenty do pobrania